XX Certamen Lectura en Veu Alta 2023 – 2024
SEMIFINAL: divendres 15 de març de 2024 al Teatre de Blanes.
Veualta és un projecte del Grup Enciclopèdia que té la missió de promoure la literatura i la llengua per mitjà de la lectura compartida en veu alta.
El Certamen Nacional Infantil i Juvenil de Lectura en Veu Alta és una iniciativa de la Fundació Enciclopèdia Catalana, l’entitat cultural que encapçala el Grup format per diferents empreses editorials, centrat en el coneixement, l’edició, l’educació i la distribució, i que té com a missió el foment de la llengua i la cultura catalanes.
La Fundació Enciclopèdia Catalana i el Departament d’Educació de la Generalitat de Catalunya tenen un acord de col·laboració per a la coorganització del Certamen nacional infantil i juvenil de lectura en veu alta. Aquest acord neix de l’interès d’ambdues entitats per la promoció de la lectura i estem convençuts que la col·laboració permet que el Certamen segueixi creixent en quantitat i en qualitat.
CENTRES PARTICIPANTS I CATEGORIES:
NOM DEL CENTRE | GRUMETS VERMELLS | GRUMETS VERDS | TIMONERS | CORSARIS | TROPA DE CORSARIS | |
1 | ESC CARLES FAUST | x | x | x | ||
2 | ESC JOAQUIM RUYRA | x | x | x | ||
3 | IE MOSSÈN JOAN BATLLE | x | x | x | x | |
4 | ESC NAPOLEÓ SOLIVA | x | x | x | ||
5 | ESC SA FORCANERA | x | x | |||
6 | INS S’AGULLA | x | x | x | ||
7 | INS SA PALOMERA | x | x | x | ||
8 | INS SERRALLARGA | x | x | |||
9 | ESC PINYA DE ROSA | x | x | x | ||
10 | ESC QUATRE VENTS | x | x | x | ||
11 | COL SANTA MARIA | x | x | x | ||
12 | COL IMMACULADA CONCEPCIÓ | x | x | x | x | x |
13 | ESC ÀNGELS ALEMANY I BORIS | x | x | x | ||
14 | ESC ESTEVE CARLES | x | x | x | ||
15 | ESC PERE TORRENT | x | ||||
16 | ESC POMPEU FABRA | x | x | x | ||
17 | IE LLORET DE MAR | x | x | x | x | x |
18 | INS RAMON COLL I RODÉS | x | x | x | ||
19 | INS ROCAGROSSA | x | x | x | ||
20 | INS SANT QUIRZE | x | x | x | ||
21 | ESC IGNASI MELÉ I FARRÉ | x | x | x | ||
22 | ESC LES ARRELS | x | x | |||
23 | ESC SANT JORDI | x | x | |||
24 | ESC SANT ISCLE | x | x | |||
25 | ESC SALVADOR ESPRIU | x | ||||
26 | INS VIDRERES | x | ||||
18 | 18 | 19 | 10 | 7 |
*********************************************************************************************************************
XIX Certamen Lectura en Veu Alta 2022 – 2023
El Certamen Nacional Infantil i Juvenil de Lectura en Veu Alta és una iniciativa de la Fundació Enciclopèdia Catalana, l’entitat cultural que encapçala el Grup format per diferents empreses editorials, l’objectiu de les quals és promocionar la llengua i la cultura catalanes especialment mitjançant l’edició d’enciclopèdies, llibres de consulta, diccionaris, llibres infantils i juvenils, llibres de text i obres de literatura catalana i universal.
(Reportatge de la jornada al Teatre de Blanes el 15 de març del 2023)
FINAL TERRITORIAL DE GIRONA: dimarts 25 d’abril de 2023 a l’Espai Pineda de Sant Gregori. (enllaç a l’acte del 2022)
SEMIFINAL de La Selva II: finalistes per participar a la final territorial de Girona:
CATEGORIA | ALUMNE/A | CENTRE | LOCALITAT |
Grumets vermells | OLÍVIA FAGOT MONTCUSÍ | ESC Ignasi Melé i Farré | Tossa de Mar |
Grumets verds | JUDIT ALSINA CARRERAS | COL Immaculada Concepció | Lloret de Mar |
Timoners | NDEIYE MAREME SYLLA | ESC Àngels Alemany i Boris | Lloret de Mar |
Corsaris | GERARD QUINTANA | INS Maçanet | Maçanet de La Selva |
Tropa de Corsaris | DAVIDE BARDEA
ERIK CARVALHO NIURKA BOURNE |
INS S’Agulla | Blanes |
Bases del Certamen Nacional Infantil I Juvenil de Lectura en veu alta
Document de comunicació dels finalistes de centre al CRP. Termini per comunicar els finalistes dels centres al CRP abans del dimecres 22-02-2023.
SEMIFINAL: dimecres 15 de març de 2023 al Teatre de Blanes.
- Més informació a (enllaç)
CENTRES PARTICIPANTS I CATEGORIES:
NOM DEL CENTRE | GRUMETS VERMELLS | GRUMETS VERDS | TIMONERS | CORSARIS | TROPA DE CORSARIS |
ESC CARLES FAUST | x | x | x | ||
ESC JOAQUIM RUYRA | x | x | x | ||
ESC MOSSÈN JOAN BATLLE | x | x | x | ||
ESC NAPOLEÓ SOLIVA | x | x | x | ||
ESC SA FORCANERA | x | x | |||
INS S’AGULLA | x | x | x | ||
INS SA PALOMERA | x | x | x | ||
ESC PINYA DE ROSA | x | x | |||
ESC QUATRE VENTS | x | x | x | ||
COL SANTA MARIA | x | x | |||
COL IMMACULADA CONCEPCIÓ | x | x | x | x | x |
ESC ÀNGELS ALEMANY I BORIS | x | x | x | ||
ESC ESTEVE CARLES | x | x | x | ||
ESC PERE TORRENT | x | ||||
ESC POMPEU FABRA | x | x | x | ||
IE LLORET DE MAR | x | x | x | x | x |
INS RAMON COLL I RODÉS | x | x | x | ||
INS ROCAGROSSA | x | x | x | ||
INS SANT QUIRZE | x | x | |||
ESC IGNASI MELÉ I FARRÉ | x | x | x | ||
ESC SALVADOR ESPRIU | x | ||||
ESC SANT ISCLE | x | x | |||
INS MAÇANET DE LA SELVA | x | x |
*********************************************************************************************************************
XVIII Certamen Lectura en Veu Alta 2021 – 2022
El Certamen Nacional Infantil i Juvenil de Lectura en Veu Alta és una iniciativa de la Fundació Enciclopèdia Catalana, l’entitat cultural que encapçala el Grup format per diferents empreses editorials, l’objectiu de les quals és promocionar la llengua i la cultura catalanes especialment mitjançant l’edició d’enciclopèdies, llibres de consulta, diccionaris, llibres infantils i juvenils, llibres de text i obres de literatura catalana i universal.
Bases del Certamen Nacional Infantil I Juvenil de Lectura en veu alta
Document de comunicació dels finalistes de centre al CRP. Termini per comunicar els finalistes dels centres al CRP abans del 22-02-2022
FINAL TERRITORIAL DE GIRONA: divendres 29 d’abril de 2022 a La Sitja de Fornells de la Selva: (enllaç a l’acte)
Finalista de La Selva II a la fase territorial de Girona: Clàudia Cuartero de l’escola Àngels Alemany i Boris de Lloret de Mar per la categoria Grumets vermells
SEMIFINAL de La Selva II: finalistes per participar a la final territorial de Girona:
CATEGORIA | ALUMNE/A | CENTRE | LOCALITAT |
Grumets vermells | ISABEL MASDEMONT KOMOROWSKA | Escola Les Arrels | Maçanet de La Selva |
Grumets verds | CLAUDIA CUARTERO CHINCHILLA | Escola Àngels Alemany i Boris | Lloret de Mar |
Timoners | DANIL BALAN | Institut escola de Lloret de Mar | Lloret de Mar |
Corsaris | BERNAT RUÉ PONT | Institut S’Agulla | Blanes |
Tropa de Corsaris | JÚLIA DUCH CAMPENY
LAIA FONT SUREDA ELSA RUIZ MASSA |
Institut de Maçanet de La Selva | Maçanet de La Selva |
CENTRES PARTICIPANTS I CATEGORIES:
NOM DEL CENTRE | Grumets Vermells | Grumets Verds | Timoners | Corsaris | Tropa de Corsaris |
ESCOLA ÀNGELS ALEMANY I BORIS. Lloret de Mar | x | x | x | ||
ESCOLA CARLES FAUST. Blanes | x | x | x | ||
ESCOLA ESTEVE CARLES. Lloret de Mar | x | x | x | ||
ESCOLA JOAQUIM RUYRA. Blanes | x | x | |||
ESCOLA LES ARRELS. Maçanet de La Selva | x | x | |||
ESCOLA Mn. JOAN BATLLE. Blanes | x | x | x | ||
ESCOLA PERE TORRENT. Lloret de Mar | x | ||||
ESCOLA PINYA DE ROSA. Blanes | x | x | |||
ESCOLA QUATRE VENTS. Blanes | x | x | |||
ESCOLA SA FORCANERA. Blanes | x | x | |||
ESCOLA SALVADOR ESPRIU. Vidreres | x | ||||
ESCOLA SANT ISCLE. Vidreres | x | x | |||
ESCOLA SANT JORDI. Maçanet de La Selva | x | ||||
COL·LEGI IMMACULADA C. Lloret de Mar | x | x | x | x | x |
INSTITUT ESCOLA LLORET DE MAR | x | x | x | ||
INSTITUT DE MAÇANET DE LA SELVA | x | ||||
INSTITUT RAMON COLL I RODÉS. Lloret de Mar | x | x | x | ||
INSTITUT ROCAGROSSA. Lloret de Mar | x | x | x | ||
INSTITUT S’AGULLA. Blanes | x | x | x | ||
INSTITUT SA PALOMERA. Blanes | x | ||||
INSTITUT SANT QUIRZE. Lloret de Mar | x | x | |||
TOTAL PARTICIPANTS: | 12 | 13 | 10 | 7 | 6 |
*************************************************************************************************************************************************
XVII Certamen Lectura en Veu Alta 2020 – 2021
Guanyador de la FASE FINAL de Catalunya per la Categoria de Grumets verds:
Podeu visualitzar l’acte de lliurament de premis realitzat avui, 15 de juny, en aquest link: https://www.youtube.com/
Treballs finalistes de la FASE SEMIFINAL de La Selva II per participar a la final del XVII Certamen de Lectura en Veu Alta de Catalunya són:
CATEGORIA | ALUMNE/A | CENTRE | LOCALITAT |
Grumets vermells | AURORA SERRA SENSAT | Escola Les Arrels | Maçanet de La Selva |
Grumets verds | BERNAT RUÉ PONT | Escola Carles Faust | Blanes |
Timoners | ARIADNA PINCAY ACOSTA | Escola Àngels Alemany i Boris | Lloret de Mar |
Corsaris | JANA LÓPEZ | Institut Escola Lloret de Mar | Lloret de Mar |
Tropa de Corsaris | MARTA LAI GISPERT RUIZ
ELENA NAVARRO CASES JORDI GALLARD ALBERTÍ |
Col·legi Immaculada Concepció | Lloret de Mar |
El Certamen Nacional Infantil i Juvenil de Lectura en Veu Alta és una iniciativa de la Fundació Enciclopèdia Catalana, l’entitat cultural que encapçala el Grup format per diferents empreses editorials, l’objectiu de les quals és promocionar la llengua i la cultura catalanes especialment mitjançant l’edició d’enciclopèdies, llibres de consulta, diccionaris, llibres infantils i juvenils, llibres de text i obres de literatura catalana i universal.
Bases del Certamen Nacional Infantil I Juvenil de Lectura en veu alta
Calendari curs 2020-2021:
Les fases del Certamen
Lectures recomanades
INSCRIPCIONS: de l’1 al 16 de novembre 2020
Document de comunicació dels finalistes de centre al CRP
Lectures Semifinal de la Selva II
- GRUMETS VERMELLS La balada del Petit Jack, de Mikel Valverde. PÀG. 13
-
GRUMETS VERDS Pau Casals i el noi que tocava el violí, de Jordi Sierra i Fabra. PÀG. 35
-
TIMONERS L’Anticlub, d’Àngel Burgas (versió de Marta Luna). PÀG. 55
-
CORSARIS E.M. Nova incorporació al club de la cistella, d’Àngel Burgas. PÀG. 135
- TROPA DE CORSARIS El club de la C.I.E.N.C.I.A, de Marcelo Mazzanti. PÀG. 66 i 67. Tres lectors o lectores de la TROPA: 1. Narrador/a 2. Natàlia i Beto 3. Mare i Eli
CENTRES PARTICIPANTS de La Selva II | GRUMETS VERMELLS | GRUMETS VERDS | TIMONERS | CORSARIS | TROPA DE CORSARIS |
COL SANTA MARIA. Blanes | X | X | |||
ESC JOAQUIM RUYRA. Blanes | X | X | |||
ESC CARLES FAUST. Blanes | X | X | X | ||
ESC SA FORCANERA. Blanes | X | X | |||
COL IMMACULADA C. Lloret de Mar | X | X | X | X | |
ESC ÀNGELS ALEMANY I BORIS. Lloret de Mar | X | X | X | ||
ESC ESTEVE CARLES. Lloret de Mar | X | X | X | ||
ESC PERE TORRENT. Lloret de Mar | X | ||||
ESC POMPEU FABRA. Lloret de Mar | X | X | X | ||
IE LLORET DE MAR. Lloret de Mar | X | X | X | ||
ESC LES ARRELS. Maçanet de La Selva | X | X | |||
ESC IGNASI MELÉ I FARRÉ. Tossa de Mar | X | X | X | ||
ESC SANT ISCLE. Vidreres | X | X | |||
INS ROCAGROSSA. Lloret de Mar | X | X | X | ||
INS SA PALOMERA. Blanes | X | X | |||
TOTALS | 11 | 12 | 8 | 3 | 4 |